poniedziałek, 6 lutego 2012

Co jeść żeby przytyć?

Wiele osób boryka się z problemem zbędnych kilogramów – są jednak tacy dla których dyskomfortem okazuje się być ich brak. Przy zbyt niskim poziomie BMI problemem staje się kwestia – jak przytyć, a w szczególności co jeść żeby przytyć?



Jak wskazują dietetycy niedobór wagi może stanowić taki sam problem zdrowotny, jak jej nadmiar. Niedowaga mieszcząca się w górnych granicach normy nie powinna martwić nikogo. Co innego jeżeli mamy do czynienia z dysfunkcją, która zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Aby upewnić się jakie jest podłoże zbyt niskiej masy ciała i problemu z przybieraniem na wadze, należy wykonać komplet badań laboratoryjnych, które pozwolą wykluczyć istnienie chorób towarzyszących, mogących wpływać na problemy z tyciem. Jeżeli wyniki badań nie potwierdzą istnienia takowych, najbardziej prawdopodobną przyczyną baru odpowiedniej wagi jest niedostarczanie organizmowi odpowiednich ilości substancji odżywczych.
Co  jeść żeby przytyć?
Wbrew pozorom dieta dla osób, które chcą przytyć, jak również dla tych odchudzających się, rządzi się takimi samymi zasadami.Przede wszystkim jadłospis powinien być zgodny z zasadami zdrowego żywienia – czyli należy dbać o spożywanie posiłków o regularnych porach dnia,co pozwala na samoczynne ustabilizowanie się matabolizmu całego organizmu. Osoba, która nie wie jak przytyć nie powinna kierować się zasadą odwrotności w stosunu do osób odchudzających się – nie odmawiac sobie wszystkiego co tłuste, słodkie i tłuczące. Takie odżywianie się istotnie może przyczynić się do wzrostu masy ciała, lecz również może doprowadzić do zbytniego otłuszczenia ogranizmu i jego poszczególnych narządów, uniemożliwiając ich prawidłowe funkcjonowanie. Taki sposób jedzie na pewno spowoduje wzrost cholesterolu, a tego jak wiadomo powinniśmy unikać za wszelą cenę.
Dieta osób, które nie wiedzą jak przytyć powinna charakretyzować się zwiększoną kalorycznością przy odpowiednim zachowaniu prosporcji dla wszystkich składników odżywczych: białe, tłuszczy i weglowodanów.W menu nie może zabraknąć takich składników jak pełnoziarniste pieczywo i produkty z mąki z pełnego przemiału, nabiału, chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw. Ich ilości powinny być odpowiednio większe.
Ponieważ jadłospis dostarczać winien zwiększonej ilości kalorii, zaleca się podzielenie go na większą ilość posiłków. Może ona wzrosnąć nawet do 6-7. Dania składać powinny się z produktów o jak najwyższej wartości odżywczej. Możliwe jest dodawania cukru czy miodu do napojów, bowiem spowoduje to większą dostawę energii. Posiłki powinny być jak najbardziej urozmaicone. Pozwoli to na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników pokarmowych. Jednocześnie sprawi, że dania będą atrakcyjne i smaczne co wpływa na zwiększenie łaknienia, które odgrywa tutaj kluczową rolę.


Chętnie pomogę i odpowiem na pytania. (Pytania proszę zadawać w komentarzach).